Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej

Planowanie rodzinnej czy innej sesji fotograficznej może być trochę przytłaczające. Jest tyle czynników wartych uwagi przed sesją, które mają wpływ na końcowy rezultat. Kiedy ja czyli Wasz fotograf zajmuję się sprawą czasu, lokalizacji i przebiegu sesji, o tyle pomocne jest jeśli Ty Kliencie przemyślisz przed sesją swoje cele i główne założenia.

PRZYGOTOWANIE DO SESJI ZDJĘCIOWEJ

Wasza sesja powinna być wyluzowana i zabawna, ale pamiętajcie że jest to inwestycja, dla niektórych bardzo ważna, bo może przez dłuższy czas na nią odkładali. Przy odrobinie większym zaangażowaniu i planowaniu, możecie być pewni, że będziecie zadowoleni z końcowego efektu (a może nawet zachwyceni :))

Przy planowaniu sesji trzeba pamiętać o 4 kluczowych sprawach:

 1. Kiedy (pora roku)
 2. Gdzie (plaża, miasto, park, łąka, dom, studio)
 3. Czas (o jakiej porze dnia, to też jest uzależnione od pory roku)
 4. Ubranie (casual, tradycyjnie, modnie, na sportowo, przebieranki)

I kiedy już przemyślisz sobie te najważniejsze i podstawowe punkty sesji, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl co zrobisz z tymi zdjęciami. Czy planujesz:

 • wywołać odbitki i zrobić z nich album albo fotoksiążkę?
 • powiesisz na ścianie, jeśli tak to ile, jakiej wielkości, czy w ramach czy bez?
 • czy będziesz chciał podarować odbitki rodzinie?
 • czy będziesz je pokazywał w Internecie?

Kiedy to ustalisz, warto pomyśleć jaka jest Twoja rodzina, jaki jest jej styl, charakter, wnętrze domu.

 • czy jesteście: sportowcami, plażowiczami, tradycjonalistami, eleganccy, poważni, zwariowani i lubicie wygłupy czy jeszcze co innego.
 • w którym pomieszczeniu najbardziej chcielibyście umieścić zdjęcia (hol, salon, korytarze/schody, sypialnia, pokoje dzieci)
 • w jakim stylu jest urządzone Wasze mieszkanie, dekoracje, kolor tej części w której mają wisieć zdjęcia (ciepłe, zimne, oficjalnie, nowocześnie, cottage, shaby, tradycyjnie itp.)

Teraz wyobraź sobie wymarzone zdjęcia – gdybyś mógł mieć 5 zdjęć z sesji, jakby wyglądały?

Wyposażony w te odpowiedzi, skonsultuj się ze mną czyli swoim fotografem i przedstaw mi swoją wizję. Wspólnie będziemy mieć plan, który pozwoli mi zrobić takie zdjęcia o jakich marzyliście. Łatwiej będzie Wam również wybierać zdjęcia po sesji, ponieważ będziecie je przyporządkowywać do pierwotnego planu.

Pamiętaj, to jest Twoja sesja zdjęciowa. Prawdopodobnie nie będziesz mieć czasu (lub energii) by to powtórzyć, więc upewnij się, że wszystko jest jak chciałeś, za pierwszym razem. Twoje planowanie, przygotowania i komunikacja na pewno dadzą efekt i będziesz mieć swoją własną osobistą sztukę w domu na ścianach, dzięki której każdego dnia będziesz się uśmiechać przez lata.

Czy nie o to w tym wszystkim chodzi? Tak mi się właśnie wydaje.

Napisane przez Diana Domin

Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts