Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak robić ciekawsze zdjęcia telefonem – odc. 1

W tym odcinku wykorzystamy to co wielu uważa za wadę aparatów w telefonach. A mianowicie, że kiepsko sobie radzą w słabym świetle. Opowiem Wam jak to wykorzystać oraz jak zrobić ciekawsze ujęcia w banalnych z pozoru sytuacjach.

zdjecia telefonem1

W tym odcinku wykorzystamy to co wielu uważa za wadę aparatów w telefonach. A mianowicie, że kiepsko sobie radzą w słabym świetle. Opowiem Wam jak to wykorzystać oraz jak zrobić ciekawsze ujęcia w banalnych z pozoru sytuacjach.

Przede wszystkim musisz mieć TEMAT (bohatera). Robienie zdjęcia dla zdjęcia jest bez sensu, lepiej zająć się szydełkowaniem. W przypadku rodzica będzie to pewnie jego dziecko, inni wybiorą dla przykładu kwiaty w ogrodzie, ciekawych ludzi na ulicy, architekturę, krajobraz… itd. Ważne, żeby to co chcecie sfotografować było interesujące. Niekoniecznie kolejne zdjęcie jak dziecko je obiad i tak ślicznie wygląda. Które to już zdjęcie takie samo i w tym samym miejscu w domu? No więc właśnie. Jesteście najlepszym obserwatorem waszych dzieci i na prawdę nie ma tam nic interesującego? Nie wierzę 😉

Sylweta (fr. silhouette) – siedzicie w domu, nic się nie dzieje, kiedy nagle dziecko pojawia się na tle dużego okna, powiedzmy w salonie… pstryk. Sylweta to kontur powstający na kontrastowym zdjęciu pod światło. Takie zdjęcia nie wymagają dużego naświetlenia, tak na prawdę im we wnętrzu będzie ciemniej tym lepiej, bo zwiększy się kontrast, a o to nam chodzi.  Zdjęcie jest klimatyczne, tajemnicze, ciekawsze. Jak tego dokonać, a mianowicie fotografować pod światło, czyli robić to czego wszyscy się boją. Tak samo możecie robić zdjęcia na zewnątrz, tylko musicie być na wprost źródła światła. Najlepsza pora dnia na takie zdjęcia to oczywiście wschód i zachód słońca, ponieważ słońce czyli wasze źródło światła jest nisko.

Cień odwieczny towarzysz i najlepszy przyjaciel. Czasem cienie są o wiele ciekawsze niż dobrze naświetlone zdjęcie. Cienie nadają zdjęciu charakter. Im niżej słońce tym cienie stają się dłuższe, a zdjęcie ciekawsze. Niech od dzisiaj cienie staną się istotnym elementem waszych zdjęć.

Odbicia jedna z moich ulubionych technik. Pada deszcz, nuda, na bank dzisiaj ze zdjęć nici. Otóż nie. Podczas deszczowej pogody macie na ulicach genialny fotograficzny plac zabaw. Na powierzchni ulic, chodników odbijają się sylwetki dzieci, bloków, parku. W kałuży można się przeglądać jak w lusterku. Teraz tylko od was zależy jak to wykorzystacie, jak zakomponujecie swoje zdjęcie (więcej o kompozycji opowiem w innym odcinku). Tak samo mogą wam posłużyć jeziora, stawy, rzeczki, można wykorzystać odbicia w szklanych budynkach, w wystawach sklepowych.

Różne kąty widzenia  – dlaczego nie położysz się nie ziemi, czemu nie wejdziesz na ławkę, albo krzesło? Codziennie świat oglądasz z jednego miejsca, czas to zmienić, czas się trochę poruszać, poruszać głową i nogami, nie iść na łatwiznę.

Prostota – czyli to co uwielbiam na świecie najbardziej i we wszystkim. Całe moje życie dopasowuję do tego, dlatego i was zachęcam do upraszczania swoich zdjęć. Na początek możecie zacząć od eliminacji, przedmiotów z tła (szczególnie w domu). Piękne zdjęcie tylko co robi ten kosz z praniem w tle. Starajcie się wyodrębnić swój główny temat, tak żeby oglądający nie zastanawiał się co autor miał na myśli.

A jak zaczniecie wykorzystywać wszystkie wskazówki na jednym zdjęciu będziecie bohaterami we własnym domu, a znajomi z facebooka czy instagramu podziękują wam w duchu, że to nie jest kolejna nudna fota waszego dziecka, tylko ciekawe zdjęcie nad którym warto się zatrzymać 🙂

ps. zdjęcia wykorzystane w tym wpisie oraz w kolejnych dotyczących fotografowania iphonem zostały wykonane telefonem i na telefonie obrobione.

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – wstęp

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – odc. 1

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – odc. 2

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – odc. 3

zdjecia telefonem2

Napisane przez Diana Domin

Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts