Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Ostrość – jak robić lepsze zdjęcia telefonem – kurs online – odc. 2

Jaki procent waszych zdjęć jest nieostry? 2, 5, 50 % ? różnie z tym bywa, ale od dzisiaj wasze problemy z ostrością zdjęć w telefonie znikną i już nigdy nie będziecie robić rozmytych zdjęć telefonem. Dzisiaj opowiem wam o zwierzątkach…. 😉 no nie do końca, ale posłużą mi za modeli. Taki towar ostatnio miałam pod ręką, więc trudno było nie skorzystać… hehehe

Jedną z przyczyn nieostrych zdjęć jest fakt, że wasz obiekt jest poza płaszczyzną ostrości. Jeśli w kadrze znajdują się osoby, przedmioty w różnych miejscach (jedne są bliżej drugie dalej), to wy musicie zdecydować co będzie ostre. Jak już wcześniej wspomniałam ostrość jest płaszczyzną, więc jeśli ustawimy ją na osobę która jest daleko, to wszystko co będzie przed nią będzie nieostre.

Jak to zrobić? (wypowiadam się tylko na podstawie iphone’a) Bardzo prosto, trzeba dotknąć na ekranie miejsce które ma być ostre. Telefon automatycznie przestawia ostrość w miejscu gdzie mu wskażecie. A na dodatek dopasuje ekspozycje (czyt. naświetlenie) zdjęcia.

Może się tak zdarzyć, że w tym perfekcyjnym momencie z perfekcyjnym kadrem, przeleci nam przed obiektywem telefonu nieznany obiekt latający. Telefon przestawi niestety na niego ostrość równie automatycznie, jak będzie rosła wasza złość. Nie martwcie się, bo na to też jest sposób. Możecie w bardzo łatwy sposób zablokować ostrość, poprzez przytrzymanie kilka sekund palca w miejscu na ekranie, które ma być ostre, aż pojawi się żółty prostokąt z napisem AE/AF LOCK.

Przyznam się bez bicia, że po odkryciu tych możliwości iphone’a czułam się co najmniej jak Kolumb odkrywając Amerykę, bo oczywiście nie czytam instrukcji (choć wszystkim uczniom każę, ale jak to mówią, co wolno wojewodzie… itd. ;))

Bywa jeszcze inny powód nieostrych zdjęć, a mianowicie wasz telefon długo robi zdjęcie, czyli przekładając to na język aparatów, ma długi czas naświetlania zdjęcia. Spowodowane jest to najczęściej słabym światłem. Ponieważ nie ustawiacie parametrów, a telefon działa jak typowy aparat kompaktowy w trybie auto, dopasowuje ISO (czułość) i czas naświetlania do warunków panujących na zdjęciu. W piękny słoneczny dzień nie ma potrzeby się tym martwić, ale przechodząc do cienia, albo do pomieszczenia, trzeba być już ostrożnym. Każdy wasz ruch ręki powoduje drżenie i obraz staje się rozmyty. Warto wtedy zapewnić sobie oparcie, stół, krzesło, kolano, cokolwiek macie pod ręką na czym możecie oprzeć telefon, albo chociaż łokcie. Pamiętajcie też, że w iphone’nie możecie robić zdjęcia przyciskami głośności na telefonie, albo na słuchawkach (co jest o wiele wygodniejsze, szczególnie przy selfie ;).

Mam nadzieję, że wskazówki okażą się przydatne i pomogą wam w robieniu coraz lepszych zdjęć telefonem. Trzymam kciuki i do przeczytania w następny czwartek.

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – wstęp

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – odc. 1

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – odc. 2

Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – odc. 3

Napisane przez Diana Domin

Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts