Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Upoluj dzikiego zwierza – czyli jak fotografować zwierzęta w ich naturalnym środowisku

Fotografia przyrodnicza jest fascynującym zajęciem, które wymaga wielkiej cierpliwości i zdolności obserwacyjnych. Jesień i zima wbrew pozorem są najlepszymi porami na fotografowanie dzikich zwierząt, gdyż odsłonięte drzewa przestają być tak doskonałą kryjówką dla saren, dzików czy ptaków. Jak zatem z aparatem w dłoni upolować dzikiego zwierza?

Sprzęt na polowanie

Jeśli wybieramy się na polowanie dzikich zwierząt, będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu do fotografowania. Na początku wystarczy nam dobra cyfrówka, choć najlepszym rozwiązaniem jest lustrzanka z teleobiektywem o ogniskowej 200-400 mm. Dzięki niemu zwiększymy po prostu odległość konieczną do uchwycenia dobrego ujęcia. Teleobiektyw lub inne urządzenie działające na podobnej zasadzie jest bardzo ważne, gdyż dzikie zwierzęta łatwo spłoszyć. Jeśli nie posiadamy lustrzanki, a posługujemy się niewielką cyfrówką, możemy zaopatrzyć się w wysięgnik, który będzie z całą pewnością mniej zauważalny niż 180 cm postać kucająca metr od sarny…

Nasz sprzęt powinien jak najmniej rzucać się w oczy. Jeśli posiadamy czerwony, neonowy aparat trudno będzie zrobić zdjęcia nawet w jesieni, gdy feeria barw pomaga w kamuflażu. Przed wyprawą na zdjęcie należy zakryć wszystkie odblaskowe elementy na sprzęcie, na torbie etc.

Poza aparatem bardzo przydatny będzie statyw, szczególnie jeśli wyczekiwanie na zwierzę może trwać długie godziny. Jaki to będzie statyw, zależy już wyłącznie od was.

Przy fotografowaniu zwierząt musimy zwiększyć czułość ISO i ustawić ją w przedziale 400-1000, gdyż zależnie od warunków oświetleniowych trudniej lub łatwiej będzie wykonać dobre ujęcie. Najlepiej przewidzieć wcześniej miejsce, w którym pojawi się zwierzę i ustawić na ten punkt ostrość. Wiemy, brzmi nieco abstrakcyjnie, jednak z czasem zauważycie, że zwierzęta poruszają się na tych samych ścieżkach i mają swoje ulubione miejsca.

Ruszamy na łowy

Aby wykonać dobre zdjęcia dzikich zwierząt nie wystarczy czekać z aparatem w lesie na okazję. Oczywiście jeśli wybieracie się do ZOO, szczególne przygotowania nie będą potrzebne, jednak czy zwierzęta w ZOO są naprawdę takie dzikie? Przede wszystkim liczy się dobry kamuflaż. Najlepsze na tą okazję będą ubrania w stonowanych kolorach, pasujące do aktualnego krajobrazu. Jeśli wybieramy się fotografować zwierzęta wiosną czy latem, najlepiej postawić na zielenie. W jesieni analogiczne potrzebne będą barwne ubrania, a w zimie białe, by jak najłatwiej wtopić się w krajobraz.

W ubiorze nie jest ważny wyłącznie kolor, jednak również jego właściwości chroniące nas przed nadmiernym wiatrem, deszczem czy śniegiem. Należy je dopasować zależnie od pory roku, aby nie wrócić do domu z przeziębieniem.

Czatownia czy własny namiot

Fotografia dzikich zwierząt polega przede wszystkim na wyczekiwaniu. Nie łudźmy się, że wpadniemy do lasu i od razu pojawi się sarna, która zapozuje do zdjęcia i wrócimy po godzinie do domu szczęśliwi z naszymi idealnymi zdjęciami. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość.

Na początku powinniśmy zdecydować się na konkretne zwierzęta, które chcemy uchwycić. Metoda spontaniczna polegająca na robieniu zdjęć wszystkiemu co spotkamy na drodze nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Oczywiście raz za czas zrobicie niesamowite ujęcia, ale to tylko kwestia szczęścia. Jeśli chcemy zostać profesjonalistami, nie możemy zdawać się na działanie przypadku. Na początku powinniśmy wybrać okolicę, w której będziemy fotografowali. W polskie krajobrazy wpisują się jeziora, lasy czy łąki, na których można spotkać wiele różnorodnych zwierząt. Jeśli zdecydujemy się na wybrany teren, warto porozmawiać z leśniczym, rolnikami lub mieszkańcami, którzy być może zaobserwowali zwierzęta pojawiające się cyklicznie w tych samych miejscach. Możemy oczywiście samodzielnie badać teren, jednak zajmie nam to większą ilość czasu.

Zwierzęta najłatwiej fotografować w czasie żerowania. W zimie sprawa będzie mocno uproszczona w przypadku niektórych zwierząt, gdyż przychodzą one pożywić się np. w paśnikach. Możemy również tropić naszą zdobycz po śladach lub odchodach. W Internecie z łatwością znajdziecie zdjęcia z charakterystycznym wyglądem odchodów różnych zwierząt. Brzmi może nieco niesmacznie, jednak tak działają leśnicy oraz myśliwi tropiący zwierzynę i podobnie powinni działać fotografowie.

Do fotografowania możemy wykorzystać własny namiot lub po prostu zaopatrzyć się w rozkładane krzesło lub koc i czekać w ukryciu na zwierzynę. Można również wykorzystać elementy wpisane w krajobraz takie jak czatownie, które zapewnią nam ochronę przed niespodziewanym deszczem.

Ważny jest tutaj pomysł i umiejętność obserwacji. Nie ma sensu siedzieć godzinami w miejscu, w którym zwierzęta się po prostu nie pojawiają.

Natura bywa groźna

Fotografowanie zwierząt może być również nieco niebezpieczne, szczególnie gdy fotografujemy większe zwierzęta. Spotkanie oko w oko z jeleniem, dzikiem czy nawet niedźwiedziem może się dla nas skończyć dramatycznie. Aby ustrzec się przed niebezpieczeństwem warto wybrać kryjówkę odpowiednio zabezpieczoną – czy za pomocą ścian, czy na odpowiedniej wysokości, na której nie doznamy obrażeń.

Jeśli spotkamy niedźwiedzia powinniśmy zachowywać się możliwie cicho i nie pokazywać zębów oraz nie wykonywać nagłych ruchów. Jeśli jesteśmy wystarczająco daleko powinniśmy powoli wycofywać się w kuckach. Gdy uznamy, że niedźwiedź jest na tyle blisko, by nas zauważyć, należy po prostu uciekać. Niedźwiedź ze względu na krótsze przednie łapy musi zwalniać biegnąć w dół – w trakcie ewentualnej ucieczki warto o tym pamiętać.

Na dzika działają podobne metody jak przy niedźwiedziu, przy czym jeśli znajduje się on bardzo blisko dobrym wyjściem jest udawanie drzewa, czyli pozostawanie bez ruchu. Musimy wytrzymać w takiej pozycji do czasu, aż dzik uzna nas za niegroźnych i spokojnie się oddali.

Zwróćmy szczególną uwagę na wilki, żmije oraz inne niebezpieczne zwierzęta, z którymi spotkanie może skończyć się śmiertelnie. Lepiej nie oddalać się daleko od domostw, by móc w razie problemów szybko otrzymać pomoc. Podstawą jest oczywiście ostrożność i nie przekładanie dobrego zdjęcia nad własne bezpieczeństwo. Jeśli obawiamy się groźnych zwierząt, możemy zawsze szukać zajęcy, ptaków lub innych mniejszych gatunków, które raczej nie zdecydują się na atak.

Szukamy nowych doświadczeń

Fotografowanie dzikich zwierząt może być niesamowitym przeżyciem, choć powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Odpowiedni sprzęt, ubiór zapewniający ciepło i ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi to podstawa. Uzbrójmy się również w cierpliwość, gdyż nawet odpowiednie miejsce i duża ilość czasu poświęcona na badanie terenu nie zawsze przekładają się na rezultaty. Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie i fotografujcie – z czasem nauczycie się robić piękne zdjęcia zwierząt w niesamowitej scenerii. Powodzenia!

http://www.fakt.pl/wydarzenia/grozne-zwierzeta-w-polsce-,artykuly,557424.html

foto4u-infografika2

Artykuł przygotowany przez firmę Foto4U. Właściciel strony nie ponosi odpowiedzialności za zawarte w nim treści.

 

Napisane przez Diana Domin

Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts