Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Darmowe programy do obróbki zdjęć

Darmowe programy do obróbki zdjęć: Wszyscy oczywiście wiedzą o istnieniu Photoshopa, że król, że master i w ogółe, ale ma niestety swoją cenę. Na szczęście są darmowe programy do obróbki zdjęć dla wszystkich tych którzy obrabiają zdjęcia sporadycznie i nie chcą inwestować w drogie oprogramowanie.

Na początku nie czarujmy się, te programy nie zastąpią Photoshopa, ale po pierwsze, żeby go używać, coś tam trzeba umieć, po drugie drogi. Ponieważ w telegraficznym skrócie przedstawię wam kilka programów z których śmiało możecie korzystać do obróbki swoich prywatnych zdjęć, zdjęć z wakacji, wyjazdów itp. Część z nich trzeba instalować na dysku komputera, ale są też takie z których możecie korzystać w dowolnym miejscu gdzie jest dostęp do wi-fi.

GIMP

Gimp to chyba najpopularniejszy program do edycji zdjęć i grafiki. Jest prawie jak photoshop, ale jak wiemy prawie robi czasem sporą różnicę. Jednak do podstawowej pracy nad zdjęciami będzie w sam raz.
www.gimp.org

gimp-05-700x437 copy

PicMonkey (online)

PicMonkey jak nazwa sama wskazuje, małpa by się nauczyła 😉 żarcik z brodą, sorry nie mogłam się powstrzymać.  Wszystko co w pozostałych kadrowanie, światło, kolory, ostrzenie i siup, zdjęcia będą błyszczały.

picmonkey

Photoscape / PhotoScape X

Photoscape to chyba program najprostszy z możliwych, perfekcyjny do podstawowej obróbki.

photoscape

Pixlr Editor (online)

I kolejny program i te same narzędzia, ale… ten jest jak shrek, ma warstwy, a dokładniej można pracować na warstwach. To oczywiście dla fotoamatorów z ambicjami. Zawsze będzie to jakiś wstęp do photoshopa. A że nie trzeba instalować, to i w pracy w przerwie na lunch kilka zdjęć można dłubnąć.

pixlr

Fotor

Prosty i przyjemny program. Idealny do kadrowania, rozjaśniania, zmiany kontrastu, nasycenia. Dla fanów instagramowych filterków są też różne efekty, którymi można swoje zdjęcia uraczyć.
www.fotor.com

fotor

befunky (online)

To idealne dla modowych blogerek, nastolatek i innych istot wrażliwych na punkcie swojego wyglądu. Retusz prawie jak z kolorowych magazynów, białe zęby, makijaże itp. Do tego  filterki, rameczki i inne duperelki. Bardziej do zabawy niż sensownego obrabiania zdjęć. Zresztą nazwa zobowiązuje.
www.befunky.com

befunky

Canva

To za bardzo szaleć z obróbką się nie da, ale dzięki bardzo prostym szablonom, można w szybki sposób zrobić np. grafikę na bloga, facebook itp. Są czcionki, tła, nawet zdjęcia. A jak nam się nie podobają, to można ze swoich coś wrzucić i stworzyć. Bardzo przydaten w tzw. social media.
www.canva.com

RawTherapee

Jeśli jesteście bardziej zaawansowanym amatorem i rozgryzacie edycję plików RAW, to to jest program zdecydowanie dla was. Jeśli marzył wam się Ligtroom, to jest idealny substytut. Wiele podobnych funkcji, narzędzi itp. Nie wymaga dłuższej nauki, bo wszystko jest wg idiotoodporne i działamy intuicyjnie.

www.rawtherapee.com

raw-therapee-01

 

Myślę, że niezależnie od tego jakie macie plany związane z fotografią, to warto zdjęcia czasem obrabiać, albo chociaż zobaczyć z czym to się je, ile to czasu zajmuje i w ogóle. Zrozumiecie też pewnie lepiej nie jednego grafika czy fotografa, gdy będzie wam tłumaczył, dlaczego coś jest tak a nie inaczej i że owszem możecie być chudsze 10 kilo ale obróbka zajmie tyle i tyle czasu, a cena wzrośnie o tyle i tyle 😉 Poza tym to świetna zabawa też jest i już 🙂

 

Napisane przez Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts