Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Filmy o fotografii | FABULARNE cz. 1

filmy o fotografach

Filmy o fotografii, z fotografami, o fotografach, czasem biograficzne, czasem fikcyjne, czasem tylko jako jedno wydarzenie, albo cecha jednego z bohaterów, są jednym z ciekawszych źródeł dla tych którzy chcą lepiej poznać fotografów.

Dzisiaj zaczynam cykl, który już dawno obiecywałam czytelnikom mojego bloga, a mianowicie cykl filmów fotograficznych. Na początek biorę na tapetę filmy fabularne. Niektóre będą oparte na istniejących fotografach, inne będą wykorzystywały tylko fotografię jako, taką by przedstawić jakąś historię. Wbrew pozorom jest tych filmów całkiem sporo, dlatego podzielę je na kilka części. Później na warsztat pójdzie ogromny zbiór filmów dokumentalnych. Mam nadzieję, że przybliży to wam jak pracuje, jak to wygląda od kuchni, bo wbrew pozorom nie jest to takie jak wygląda z pozoru, ale nie odzierając z magii pozostawiam was z lekturą i zachęcam do oglądania filmów o fotografii i fotografach.

a-1000-times-goodnight-pstr02

PO TYSIĄC RAZY DOBRANOC | 1000 TIMES GOODNIGHT

“Kiedy dorośniesz zobaczysz, że na pewne rzeczy nic nie możesz poradzić, ponieważ są one w Tobie”. Wspaniała obsada: Juliette Binoche, Nicolaj Coster-Waldau (szerszej widowni znany bardziej z Gry o Tron).

Film oparty jest częściowo na historii Erika Poppe (pracował jako reporter na obszarach objętych konfliktami). Reżyser jednak nie stawia siebie w centrum wydarzeń, tylko kobietę (chwała mu za to, bo przecież jesteśmy również obecne w tym głównie męskim fotograficznym świecie). Rebeca jest reporterką wojenną (Juliette Binoche), która stanie przed trudnym wyborem między pracą a rodziną. To wszystko oczywiście z wspaniałymi zdjęciami i muzyką.

PRZYSTANEK MANHATTAN | ADRIFT IN MANHATTAN

Mój kochany Nowy Jork! Rose okulistka (Heather Graham) przeżywa ciężkie chwile po śmierci dziecka. Izoluje się od świata, nawet od męża (William Baldwin). Podstarzały malarz (Dominic Chianese) mierzy się z postępującą utratą wzroku i odnajduje miłość. Skłócony z matką dwudziestolatek (Victor Rasuk) walczy ze swoimi wewnętrznymi demonami i wyobcowaniem. Kontakt ze światem nawiązuje tylko za pomocą aparatu fotograficznego. Wszyscy potrzebują pomocy, ale nie umieją o nią prosić. Ich losy krzyżują się w liniach 1 i 9 nowojorskiego metra.

amelie1

AMELIA

Ten film znają chyba wszyscy, ale nie wszystkim kojarzy się z fotografią. A powinien… Zdjęcia są może automatyczne, ale jakże tutaj istotne.

Amelia Poulain piękna, młoda i samotna paryżanka dziewczyną, pracuje w kawiarni jako kelnerka. Pewnego dnia znajduje ukrytą w swojej łazience przed laty szkatułkę i postanawia znaleźć właściciela.

david-hemmings-in-blow-up2-web

POWIĘKSZENIE | BLOW-UP

Mój ulubiony film fotograficzny. Najkultowszy z kultowych, obejrzane przeze mnie chyba z milion razy.

Bohaterem filmu Antonioniego jest uznany i doceniany fotograf mody Thomas (David Hemmings). Thomas pracuje nad albumem ze zdjęciami o Londynie. Jego poszukiwania tematu zaprowadzą go do parku, gdzie uwagę przykuje para kochanków, którym Thomas z ukrycia robi zdjęcia. Nie przestaje nawet kiedy zostanie zauważony. Będzie też nieustępliwy w kwestii oddania negatywu kobiecie. Jak się później okaże negatyw będzie skrywał coś więcej niż tylko to co fotograf chciał sfotografować.

2_mini

CO SIĘ WYDARZYŁO W MADISON COUNTY | BRIDGES OF MADISON COUNTY

Redakcja „National Geographic” wysyła fotografa, Roberta Kincaida (Clint Eastwood), do hrabstwa Madison by sfotografował kryte mosty Roseman i Holliwell. Robert gubi się jednak i nie może ich odnaleźć. Szuka pomocy na mijanej po drodze farmie, gdzie spotyka Francescę Johnson (Meryl Streep). Jej rodzina wyjechała do stanu Illinois na targi. Przypadkowe spotkanie staje się początkiem romansu…

city-of-god-11

MIASTO BOGA | CITY OF GOD

Akcja filmu rozgrywa się na przedmieściu Rio de Janeiro. Busca-Pé, mały czarny chłopiec, żyjący w pełnym brutalności gettcie Rio, postanawia zostać profesjonalnym fotografem. Dokumentuje w niezwykły sposób dzielnice „Cidade de Deus”, pokazują narkotyki, prostytucję i resztę przestępczego świata.

closerpic

BLIŻEJ | CLOSER

Film jest adaptacją sztuki Patricka Marbera. Opowiada o dwóch parach: lekarzu Larrym i fotografce Annie oraz pisarzu Danie i striptizerce Alice. Ten film to zawiła historia czwórki ludzi, którzy gubią się w gąszczu uczuć, romansów i kłamstw. …

0001-uzak-1

UZAK | DISTANT

Nieskomplikowana opowieść o pewnym fotografie (Muzaffer Özdemir), którego zwyczajna egzystencja zostaje zakłócona przez przyjazd młodego kuzyna z prowincji (Emin Toprak), pragnącego znaleźć dla siebie pracę. Obaj nie mogą jednak odnaleźć się w wielkomiejskiej, obojętnej wobec pojedynczego człowieka rzeczywistości.

800full-double-exposure-the-story-of-margaret-bourke-white-poster

DOUBLE EXPOSURE: THE STORY OF MARGARET BOURKE-WHITE

Jak sam tytuł wskazuje jest to oparta na biografii znakomitej i bardzo znanej fotoreporterki Margaret Bourke-White. W roli głównej, głównie znana ze swoich włosów ;)) Farrah Fawcett. Bardzo dobry film, niestety u nas prawie nie do dostania, ale jeśli gdzieś traficie to koniecznie obejrzyjcie.

Napisane przez Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts