Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Fotografowanie świąt

Fotografowanie świąt, zmora uczestników, rozczarowanie fotografujących. Dlaczego najpiękniejsze święta do fotografowania dostarczają nam tyle stresu?

Mnóstwo świecących światełek, ciepłe światło, kicz i radocha wszędzie, bliscy w zasięgu ręki, nawet się uśmiechają i cieszą. Nic tylko łapać za aparat i fotografować ile wlezie. Przynajmniej tak to wygląda na zdjęciach reklamowych i w telewizorze. A rzeczywistość… hmm… to światło w wszędzie niby jest, ale jak pstrykasz to ciemność, dzieci płaczą, nastolatki strzelają fochy. No ręce opadają i nie ma co wysłać krewnym za oceanem.

Jednak jest na to kilka sposobów i postaram się Wam w fotografowaniu świąt pomóc.

 

  1. Aparat pod ręką

Jeśli fotografujecie aparatem (jakimkolwiek) to koniecznie usuńcie stare zdjęcia z karty (sprawdźcie najpierw czy już je zgraliście na dysk), naładujcie akumulatory. Banał, ale niestety często spotykany 😉 Jeśli robicie zdjęcia telefonem, to też zgrajcie zdjęcia na dysk, bo telefony też mają ograniczoną pamięć. Więc po co zrywać się od karpia i szukać komputera, bo nie można ubawionej cioci zrobić zdjęcia, albo dziadka jak wypada mu szczęka 😉 „Pod ręką” to też nie na stole (no chyba że to telefon), raczej jakaś szafka w pobliżu. Niezbyt niska, bo małe szkraby bardzo się interesują takimi sprzętami pozostawionymi bez opieki.

  1. Światło

Nie jest z tym łatwo, ale nie jest też tak źle. Warto pamiętać, że w tym czasie robienie pod światło nie jest najlepszym pomysłem, czyli np. na tle choinki. Jeśli macie taką możliwość to ustawcie choinkę na przeciwko okna, ale tak żebyście się zmieścili przed choinką. Światło padające z okna będzie idealną, naturalną lampą. A w tle przepięknie będą migotać światełka. Podsumowując: duże główne światło na twarze i delikatne światło (np. ze światełek, świec, kominek) w tle.

swiateczne-zdjecia12

 

  1. Historia

Święta to nie zestaw portretów wszystkich członków rodziny. To historia tego właśnie wieczoru albo całego okresu przed świętami. Wspólne ubieranie choinki, pieczenie pierniczków, pakowanie i rozpakowywanie prezentów. Nie upierajcie się przy spojrzeniach do aparatu, raczej rejestrujcie emocje, uczucia, to co dzieje się pomiędzy bohaterami waszych zdjęć. Róbcie zbliżenia na detale i szerokie ujęcia całości. To jest taki wasz poklatkowy film ze świąt.

  1. Portrety

Zasada pierwsza: nie zmuszamy nikogo do zdjęć. Jak nie chce to nie. Niektórzy potrzebują więcej czasu, żeby się oswoić z aparatem, zaufać wujkowi, cioci, że nie wyjdą jak wieloryb, albo inny stwór. Warto więc obrócić robienie portretów w zabawę z zimowymi czapami, czy innymi śmiesznymi rekwizytami. Na takie zdjęcia najlepiej wybrać się na spacer i robić je na dworze. Znaleźć jakieś światełka na ulicy jako tło, ale ustawić się koniecznie przodem do jakiejś większej lampy i już. Idealnie byłoby robić to w dzień, albo tak tuż przed zachodem słońca, wtedy nie trzeba szukać lampy 😉

  1. Tricki

Przy okazji świątecznych zjazdów rodzinnych będziecie mieli do czynienia z różnymi sylwetkami, twarzami, wiekiem bohaterów i raczej nie będzie wam dane ustawianie wszystkich, tak żeby wyglądali najlepiej, więc to wy musicie się ustawić tak, żeby osiągnąć złoty środek. Zawsze lepiej z góry. Nikt oprócz modelek prezentujących modę nie będzie wyglądał dobrze z dołu. I dwie rzeczy o które musicie poprosić bliskich, pierwsza żeby nie stawali do was przodem, lekki profil zawsze najlepszy i blisko siebie głowy: babcia z dziadkiem, siostra z mężem itp. Dzieci niech robią co chcą one i tak zawsze dobrze wyglądają i i tak się was nie będą słuchać 😉

  1. Dzielenie się

W święta oczywiście dzielimy się opłatkiem, ale nie tylko. Podzielcie się też swoim aparatem, tak! Dajcie go nawet dzieciom i opornym dziadkom. Niech robią zdjęcia jak umieją i tego co chcą. To jest świetna zabawa i na pewno milej i szybciej minie wam czas. A efekty mogą was zaskoczyć.

  1. Wysyłaj zdjęcia

Nie ma nic gorszego niż ambitny fotoamator, który wysyła zdjęcia z Gwiazdki po Wielkanocy. Serio, to nie wymaga aż takiej obróbki i pietyzmu. Zróbcie to najszybciej jak się da.

  1. Nie zapomnijcie o sobie

Wiem o czym mówię 😉 szewc bez butów chodzi. Wy też macie się znaleźć na tych zdjęciach, ok?

I pamiętajcie to ma być zabawa, dla was i dla waszych bliskich. To nie jest sesja reklamowa i nie wszystko musi być idealnie. To jest wasza podręczna pamięć i pamięć waszych bliskich. Zapis wspólnie spędzonych fantastycznych chwil.

 

swiateczne-zdjecia13

 

Napisane przez Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts