Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak fotografować świąteczne światełka

Przede wszystkich przepraszam za zdrobnienie świąteczne światełka, ale inaczej się nie da. Iluminacja to trochę grubsza sprawa, zresztą do tego też się oczywiście sprawdza ta technika, więc zostaję przy światełkach i mam nadzieję, że mi wybaczycie to niedzielne zdrobnienie 😉

clarkgriswoldchristmas

Do rzeczy zatem.

  1. Pora dnia:

Może się zdziwicie, ale świątecznych światełek nie można fotografować w nocy, a już na pewno nie w dzień. Żeby osiągnąć najlepszy efekt, jak np. sfotografowanie oświetlonego pięknie domu, czy innego budynku, najlepiej jest to robić o zachodzie słońca. Wtedy macie do dyspozycji trochę z światła zastanego i światło świątecznych światełek. Co w praktyce oznacza, że na takie zdjęcia musicie się wybrać trochę wcześniej, żeby znaleźć najlepsze miejsce i tam oczekiwać kluczowego momentu. Macie na to jakieś 15 minut.

  1. Statyw:

To, że nie fotografujemy w nocy i wydaje nam się, że jest całkiem jasno, dla aparatu nie jest już takie oczywiste. Jeśli robicie na automacie dopasuje wam ekstremalnie długi czas naświetlania, którego nijak nie utrzymacie rękami. Przyda się wtedy statyw, tripod, monopod, kosz na śmieci, cokolwiek co się nie rusza i daje oparcie.

  1. Ustawienia:

Zanim przystąpicie do fotografowania znajdźcie najlepszą dla waszych światełek kombinację czasu i przysłony. Niech was siła wyższa broni przed korzystaniem z wbudowanej lampy błyskowej, która to zlikwiduje cały efekt. Jeszcze jedna sprawa dla ambitnych fotoamatorów, czyli balans bieli. Najlepiej ustawić na tzw. daylight albo tungsten. Ja osobiście wolę to pierwsze. Poza tym warto robić zdjęcia w formacie RAW, wtedy po powrocie do domu, będziecie mogli z balansem bieli zrobić co chcecie. Ale to oczywiście tylko dla chętnych. Ponieważ macie statyw, nie musicie szaleć z ISO. Najlepsze w tej sytuacji będzie 620 na start.

Musicie eksperymentować 🙂 A jak już wam się uda, będziecie się jarać jak rodzina Griswoldów 😉

Ściski przedświąteczne!

nlxmasvact_pg03

christmas-vacation-house-seen-from-sky-511x288

Napisane przez Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts