Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

RAMKI DO ZDJĘĆ

Ostatnio coraz częściej pytacie o to jakie ramki do zdjęć wybrać. Ogromny wybór może cieszyć, ale jak z tej masy wybrać najlepsze ramki dla naszych zdjęć?

Trzeba zacząć od tego, że inaczej oprawia się obrazy, rysunki, grafikę, czy zdjęcia. Skupię się wyłącznie na zdjęciach, bo w tym się specjalizuję i postaram się w kilku punktach przedstawić najważniejsze kwestie.

    • Nie kupujcie ramek zanim nie będziecie wiedzieć co w nich będzie wisieć. Nawet najpiękniejsza ramka, może zniszczyć treść zdjęcia. I wcale nie mówię o zdjęciach artystyczny, tylko waszych rodzinnych. Będzie wam ogromnie trudno dobrać zdjęcie do ramki. O wiele łatwiej jest dobrać do zdjęcia ramę. Coraz częściej też producenci (szczególnie małe manufaktury) nie trzymają proporcji i nie uda się wam oprawić standardowych rozmiarów zdjęć, bez ucinania. Coś za coś. Koniecznie mierzcie wnętrze ramki sami. Laboratoria fotograficzne mają standardowe rozmiary zdjęć i nie zrobią wam odbitek pod wasze rozmiary, pamiętajcie o tym.
    • Kolorowe, ozdobne ramki, bogato zdobione, esy floresy i roko baroko, są niewątpliwie piękne, ale też niezwykle trudne do wykorzystania. Trzeba zwracać uwagę jaki kolor dominuje na ramce, czy koresponduje ze zdjęciem, które chcemy wykorzystać, czy wprost przeciwnie. Często dobrym rozwiązaniem do “bogatych” ramek są czarno-białe zdjęcia.
    • Zdjęcie nie musi wypełniać całej ramki, pamiętajcie o istnieniu passe partout, szczególnie w przypadku bardzo dużych ram. Bardzo duża rama z passe partout i mniejszym zdjęciem będzie wyglądała o wiele ciekawiej, a zdjęcie nabierze tzw. oddechu. Uwaga zostanie skupiona na zdjęciu, a nie na tym co go otacza.
    • Jeśli w jakikolwiek sposób czujecie się przytłoczeni i zagubieni i sami nie wiecie, co jak zrobić, a bardzo chcielibyście jednak mieć zdjęcia na ścianach, wybierzcie opcję klasyczną, czyli czarne lub białe ramki. Wtedy jedynie musicie pamiętać, żeby nie były zbyt grube (tu najczęściej lepiej wyglądają z passe partout) lub zbyt delikatne jeśli zdjęcie na przykład przedstawia całą waszą rodzinę.

Możecie sobie trochę ułatwić i zobaczyć na jakimkolwiek zdjęciu np. w all posters jak zmienia się odbiór zdjęcia zależnie od ramy, którą do niego wykorzystacie. Nie jest to reklama, ale jedyna strona, która tego typu symulator posiada.

Więcej o oprawianiu zdjęć możecie poczytać tutaj, a tutaj znajdziecie mnóstwo inspiracji do domowych galerii.

Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam temat kupowania ramek do zdjęć. Jeśli macie jakieś pytania lub swoje spostrzeżenia piszcie śmiało w komentarzach.

Napisane przez Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts