Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Torba na aparat fotograficzny

Torba na aparat fotograficzny jest równie ważna jak sam aparat. Nie wyobrażam sobie trzymania sprzętu w byle jakim pokrowcu. Torba ma jednak więc funkcji niżby się mogło wydawać. Ma służyć do transportowania, ma być wygodna w noszeniu, ma chronić od uderzeń, piasku czy innych czynników losowych i oczywiście ma być pakowna.

Postaram się pomóc w wam w wyborze najlepszej dla was torby, zależnie od tego jaki macie sprzęt, gdzie jedziecie i co będziecie robić. Innej torby potrzebuje ktoś kto będzie całe dnie spędzał w górach, z całym ekwipunkiem, robiąc zdjęcia. Innej ktoś kto jedzie na wycieczkę do miasta. Innej idący na plac zabaw rodzic.

Na początku trzeba rozróżnić co mamy do wyboru: pokrowce, torby, plecaki, walizki i skrzynie. Te dwie ostatnie kategorie raczej was nie będę interesowały, przynajmniej na początku kariery fotograficznej.

POKROWIEC

Pokrowiec warto mieć niezależnie od tego czy kupujecie torbę czy plecach. Często zabieram ze sobą aparat, w różne miejsca, spotkania z przyjaciółmi, czy tak po prostu. Ok umówmy się mam aparata prawie zawsze ze sobą. Biorę wtedy tylko lustrzankę ze swoim ulubionym obiektywem 50 mm albo 35 mm, zależnie od nastroju, miejsca. Nie ma sensu targać ze sobą całej torby, czy plecaka. Aparat w pokrowcu wkładam do dowolnej torby, którą akurat ze sobą zabieram wychodząc.

Przy małych aparatach często w ogóle wystarczy sam pokrowiec. Macie do wyboru kształty, które oczywiście będziecie dobierać do swojego aparatu, ale też kolory, wzory. Dla was najważniejszy jest materiał czyli: skóra, nylon, tworzywa sztuczne. Istotne czy jest wodoodporny, przeciwdeszczowy (nie będziecie aparatu topić, ale niektóre ulewy w krótkim czasie potrafią przemoczyć nie jedną torbę. Wy się nie rozpuścicie, ale aparat może zacząć ;). To samo tyczy się oczywiście toreb i plecaków. Wielu producentów umieszcza małą kieszonkę z pokrowcem przeciwdeszczowym, który można w każdej chwili nałożyć. Fajnie jak ma kieszonki np. na dodatkową (naładowaną ;)) baterię, czy kartę pamięci, szmatkę do czyszczenia obiektywu.

TORBA

Osobiście torby polecam silnym i krzepkim mężczyznom. Nosiłam torbę na początku swojej pracy jako fotoreporter. Kupa sprzętu, jakieś osobiste rzeczy i ramię mi ciągle urywało. Inna sprawa, że dla fotoreportera tak jest wygodniej, bo wystarczy jeden ruch ręki i aparat jest w łapce. Jak się później okazało, można i z tym sobie poradzić. Wtedy zaopatrzyłam się tzw. sakwy reporterskie, ale to typowo służbowy zakup, który nie przyda wam się na wycieczkach.

Do wyboru macie dwa rodzaje toreb: biodrowe i na ramię. Biodrowe są bardzo wygodne na małe aparaty. Wszystko macie w zasięgu ręki, w małej wygodnej torbie. Jedyne co to trzeba lubić nosić tego typu torbę. Nie każdemu jest tak wygodnie.

Torby na ramię mają całą masę wariantów (czy też wariatów, jak mówi mój mały bratanek ;)). Są takie bardzo rozbudowane, mające całą masę przegródek i schowków. I takie skromniejsze, z podstawowymi podziałami. Wybieracie pod swój sprzęt. Bierzecie pod uwagę też kieszenie na rzeczy niefotograficzne. Po co na wycieczkę zabierać dwie torby, kiedy można wszystko zmieścić w jednej.

PLECAK

Nie będę ukrywać, że preferuję plecaki. Większość fotografów, a w zasadzie cała masa ludzi ma problemy z kręgosłupem, więc to jest jedyna zdrowa opcja. Producenci dbają o komfort i starają się dopasować do potrzeb, więc wybór jest bardzo duży.

Macie do wyboru wielokomorowe duże plecaki, które szczególnie przydadzą się tym którzy zgromadzili już trochę sprzętu, a poza tym jak wspominałam wcześniej, warto znaleźć taki plecak w który włożymy coś więcej niż tylko sprzęt fotograficzny.

Są jeszcze małe plecaki typu sling, które mają jedno ramię i do niego jest przymocowana cała komora plecaka. Takie plecaki mają wygodne otwarcie z boku, więc gdy przesuniecie plecak na przód, z łatwością możecie się dostać do aparatu. A wszystko to bez zdejmowania plecaka.

Na koniec kilka uwag ogólny odnośnie tego w czym nosić aparat. Sprawdzajcie z jakiego materiału jest dany produkt. Tego typu rzeczy (zakładam że robicie zdjęcia, częściej niż raz na rok), łatwo się wycierają i niszczą jeśli są wykonane z taniego materiału, szczególnie dolne krawędzie. Bardzo istotne są zapięcia. Nie polecam rzep, po pierwsze niszczą wasze ciuchy (jakoś tak że niby nie ma jak, a bluzka cała pozaczepiana), nie polecam plastikowych zamków, bo po dwóch użyciach się łamią i psują. Metal jest the best 😉

Warto kupować od firm, które specjalizują się w tego typu torba, a wybór jest dość duży: Tamrac, Lowepro, Case Logic, Hama, Crumpler, Kata, National Geographic, Samsonite, Naneu.

Kolejna istotna sprawa, to kupujcie torby takie, które nie rzucają się w oczy, takie które nie krzyczą z kilometra: ten człowiek ma cały plecak sprzętu foto! obserwujemy i kradniemy. Wierzcie mi, szczególnie w popularnych turystycznie miejscach, natychmiast znajdziecie się na celowniku.

Mam nadzieję, że tradycyjnie pomogłam. Jeśli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach na dole strony, chętnie odpowiem.

Fantastycznych podróży i przepięknych zdjęć wam życzę! 🙂

Napisane przez Diana Domin

Fotograf z zawodu i zamiłowania, z graficznymi umiejętnościami.

66 posts